S mobilním telefonem se ráno probouzíme. Stává se naší nedílnou součástí a doprovází nás po celýdlouhý den. Každý večer uleháme do postele, tak abysme ho měli zase ráno po ruce. A tak mobilní telefony stále rychleji přebírají místo osobnímu kontaktu a postupně nás izolují od okolního světa.
Společně s velkým rozmachem na trhu mobilních telefonů a vývoje mobilních aplikací se pro nás mobilní telefony staly nepostradatelnými partnery jak v osobním, tak i v pracovním životě. To ovšem bývá obvykle i spouštěčem problémů v osobním a partnerském životě.
Stejně tak i mobilní telefon může být jak dobrým rádcem tam i špatným pánem. Mobilní telefon je totiž schopný nahradit plnou řadu důležitých věcí. Budíkem počínaje, přes textové a komunikační aplikace, sociální sítě, nákupní aplikace až po různorodé hry a virtuální přátele. Můžete se tak velice brzy stát, že se pravidelný uživatel stává na svém mobilu závislý.
Jedná se především o různé psychické poruchy a závislosti, které se projevují především nervozitou se silným nutkáním kontrolovat svůj mobilní telefon. Dalším závažným projevem bývá panika při nízkém stavu baterie nebo také přítomnost nepříjemných pocitů, pokud se vyskytujeme v oblastech bez pokrytí mobilním signálem.
Nomofobie je strach ze ztráty mobilního telefonu a řadí se mezi závažné psychycké poruchy hned vedle kouření, alkoholismu a závislosti na hracích automatech. Funguje to jednoduše, když mobilní telefon způsobí uspokojení, některé z našich potřeb, zvýší se nám hladina dopaminu v mozku, který nám navodí příjemné pocity. Pak se stáváme závislými.
Pokud se člověk chce závislosti na mobilním telefonu zbavit je třeba si v první řadě uvědomit, že jsme závislí, a chceme se závislosti zbavit. Dalším krokem pak bývá postupné omezování užívání mobilního telefonu, až po lepší rozvržení si časového harmonogramu při jeho používání.
Můžeme například začít tím, že mobilní telefon na noc vypneme. Časem můžeme telefon odkládat i ve dne, a stanovit si odpočinkový čas, kdy se věnujeme jiné činnosti. Můžeme se tak nenásilnou formou dopracovat ke stavu, ze ktrerého může vyplynout zbavení se závislosti a lepší využití našeho volného času. Ten potom můžeme věnovat sami sobě nebo prohlubování tolik potřebných osobních vztahů.