Hodně lidem se běh zprotivil na základní nebo střední škole, kdy jsme všichni museli běhat okruhy na čas. Vyučující stál v cíli a hlásil nám, kolik ještě zbývá koleček. No, nic příjemného to nebylo.
Dnešní článek bude takový průvodce během. Ukážeme si různé formy běhání a určitě se v některé najdete.
Základní běh
Tento styl běhu je nejtypičtější, jde o volné tempo na kratší až střední vzdálenosti. Neměli bychom se zadýchávat a být schopni konverzace. Při pravidelném provozování tohoto typu běhu si zlepšíte koordinaci, váš běžecký styl a kondičku. Začněte na 2 nebo 3 kilometrech a uvidíte, že za měsíc jich uběhnete 5 nebo 6 úplně bez zadýchání.
Dlouhý běh
Tento běh bychom mohli zařadit také pod základní. Funguje na stejném principu, akorát běžíte delší trať. Tento způsob běhu preferují především pokročilí běžci, kteří uběhnou klidně i 25 kilometrů – každý svým pohodlným tempem. Ale nebojte! K tomu se časem také dopracujete, je to pouze o vůli.
Fartlek
Toto slovo je švédského původu a mohli bychom ho vysvětlit jako „náhlé zrychlování“. Jde tu o náhlé zrychlení Vašeho tempa. To znamená, že například poběžíte kilometr svým tempem, poté zrychlíte, Vámi zvolenou vzdálenost nebo časový úsek poběžíte na maximum a zase zpomalíte na Vaše tempo. Takto můžete proložit třeba šestikilometrový běh, například že po každém dosaženém kilometru 100 metrů budete sprintovat.
Kopce
Je pro Vás běhání po rovince nuda? Tak v tom případě toto musíte zkusit! Vyběhněte si do lesa nebo někam, kde jsou kopce. Sklon terénu by mělo dosahovat 4-6%. Připravte se, že Vás pěkně budou pálit lýtka a stehna, protože tohle není žádná legrace! Druhý den budete asi celí rozbolavělí, ale po čase to pro Vás bude hračka a budete zvyšovat tempo a běhat delší úseky.
Intervaly
Pro někoho oblíbené, pro někoho nenáviděné. Je to naprosto „jednoduché“ daný úsek běžíte naplno a pak třeba minutu klusáte a celé to opakujete třeba 10x. Intervaly se nejčastěji trénují na atletickém ovále, kde máte dobrý přehled o tom, kolik jste toho už uběhli.
Protažení
Po každé aktivitě, tedy i běhu, byste se měli protáhnout. Aspoň pět minut, buď se protahujte podle sebe, nebo podle protahovacích videí, kterých je už na internetu fůra. Zmenšíte riziko bolesti nohou a zjednodušíte svalům jejich regeneraci.
Tak co? Jaký typ běhu vyzkoušíte?