Tzv. „Hra na hrdiny“, neboli RPG, je druh hry, při které každý hráč ztvárňuje jednu, nebo více, fiktivních postav. Může mít podobu stolní hry, počítačové anebo kostýmové hry, kdy jsou hráči za své postavy převlečení.
Klasické hry na hrdiny, tzv. Pen & Paper , se hrají za pomocí kostek (popřípadě jiného generátoru náhodných čísel), mnohostránkového bloku a několika hráčů. Jeden z nich se chopí role vypravěče (Jelikož se hra také nazývá „Dračí doupě“, často se vypravěči říká i „Pán jeskyně“), který udává děj hry a reakce postav hráčů. Ostatní hráči již hrají dle domluvených pravidel za konkrétní postavy, u kterých si vytvoří jejich jméno, vzhled, vlastnosti, schopnosti a můžou i minulost apod.
Hra se hraje tak, že hráči popisují činnost jejich postavy a vypravěč jim dělá odezvu. Každá postava má také svůj herní deník (mnohostránkový blok) do kterého se zapisuje počet životů, atributy, a jiné zásadní charakteristiky.
Je na vypravěči, aby hráčům připravil zajímavý a vzrušující dobrodružství v podobě soubojů, hádanek nebo pátrání po věcech či osobách. Pokud hráč splní zadaný úkol, přísluší mu talentové body, nebo jen zkušenosti.
Modernější obdoba je počítačová realita hry, která je v mnohém podobná výše popsané RPG. Avšak se zde používá Roleplayingový systém, který je převzatý ze stolní formy a následně upraven pro konkrétní hru, také určuje míru hratelnosti. Stejně tak jako ve stolní, tak i v této podobě hry může hráč své postavě a její družině, přidělit určitou charakteristiku. Jsou zde i nehratelné postavy, kterých chování řídí pouze samotná hra. Za vyřešené situace dostává avatar body, které slouží k jeho vylepšení.
Počítačová verze je v dnešní době stále omezenější, než ta stolní. Ale scénáristé a výtvarníci se snaží, aby hra měla co nejvíce volitelných dějových linií a hráč si mohl zvolit, která z nich mu bude vyhovovat, což přináší silný zážitek ze hry.