Asi každý z nás má své oblíbené noviny či časopis. Ačkoliv je dnes naprostá většina informací snadno dostupná na internetu, nelze popřít, že klasické papírové tiskoviny mají své kouzlo. Avšak ani zde se nevyhneme reklamě.
Ta může mít mnoho nejrůznějších podob, od klasických inzerátů, které většinou přeskakujeme, až po ty skrytější. A právě mezi tento druhý typ lze zařadit i PR článek. O co se jedná?
Ve své podstatě jde o reklamu, která se na první pohled tváří jako běžná článek, jako normální součást časopisu. Ano, musí být označena slovy „public relations“, avšak není specifikováno, jak jasné toto označení musí být. Není proto divu, že tato slůvka najdeme napsána malým písmem, jak se krčí co možná nejvíce nenápadně v koutku.
A není divu. Koneckonců tím hlavním cílem tohoto typu reklamy je to, aby si čtenář nevšiml, že se jedná o reklamu. V ideálním případě by měl mít za to, že se jedná o běžný článek, který buď recenzuje nějaký výrobek, nebo se zabývá nějakým tématem a zároveň nabízí nějaké řešení.
Typickým příkladem může být artikl v časopise s ekologickým či přírodovědeckým zaměřením, který se zabývá tím, jak je vzduch znečištěný a jak nám to škodí. Výjimkou nejsou ani připojené údajné fotografie plic člověka, žijícího ve městě a na venkově.
A samozřejmě tu máme hned radu, jak vzduch u nás doma škodlivin zbavit. Poslouží nám k tomu čistička vzduchu, a to konkrétně jeden specifický typ od jedné dané značky. Ten nás zaručeně zbaví všeho, co by nám ve vzduchu chtělo škodit.
Jistě, není to zrovna čestný způsob propagace, neboť se jedná v zásadě o klamání zákazníků. Avšak pokud jsou takovéto články řádně označeny, pak není, alespoň pokud jde o zákon, nic v nepořádku. To, že si toho zvláště staří lidé nevšimnou, není chyba inzerenta.
A jak se proti takovémuto jednání bránit? Pořádně se u každého podobného článku podívat, zda tam není označení, že se jedná o placenou propagaci. Jiná cesta v současné době bohužel není.