Nastupujete do nového zaměstnání a zaměstnavatel vám sdělil, jaká bude vaše mzda. Sice jste mzdový výměr nebo pracovní smlouvu, kde je částka sjednaná, podepsali, ale sami moc dobře víte, že se jedná „jen“ o hrubý příjem. A vy potřebujete vědět, kolik vlastně budete brát čistého, protože si potřebujete naplánovat platby za nájem, školku, také platíte půjčky a tak podobně. A vám bylo hloupé se personalisty vyptat, byli jste nakonec rádi, že vás přijali a získali jste – obzvláště v této nelehké době, práci.
Nic není ztraceno! Zavítejte s námi na web jak se počítá čistá mzda Kalkulackacistemzdy, kde zjistíte, jak se vypočítá vaše čistá mzda. Pokud znáte výši hrubé mzdy, pak je výpočet pro vás s naším kalkulátorem velmi jednoduchý.
Pro prvotní výpočet bude postačovat základní funkce kalkulačky. Zadejte vstupní údaje, jako jsou slevy, které můžete uplatňovat ze své mzdy, tj. sleva na studenta, ZTP/P, či pokud pobíráte invalidní důchod, pak zadejte – zda pobíráte invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně a také nezapomeňte udat, kolik dětí máte.
Jestliže budete uplatňovat daňové zvýhodnění na děti, musíte je vyživovat ve vaší domácnosti. Do slev na děti se nepočítají ty děti, na které platíte výživné a žijí mimo vaši domácnost.
Jestliže máte kalkulačku vyplněnou, pak už jen kliknete na výpočet a rázem zjistíte, jaká je vaše čistá mzda.
Všechny tyto slevy vám snižují odvod zálohy na daň z příjmu. Pokud si nejste nějakou slevou jisti, vyptejte se při podpisu Prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti vaší mzdové účetní, která vám vše vysvětlí a poradí vám. Důležité je vědět, že daňové prohlášení – u zaměstnanců se vžil lidový název „daňovka“ či „růžovka“ – podle barvy formuláře, můžete podepsat s o u č a s n ě jen u jednoho zaměstnavatele! A tudíž uplatňovat výše uvedené slevy pouze jedenkráte, jinak by docházelo k přeplatku na dani.