Planeta Země vznikla před 4,6 miliardy let, a první život na Zemi před 3,8 miliardy let. Jak jsme se chovali, a jak se chováme k naší planetě nyní? Proč vymírají ohrožená zvířata a zvyšuje se globální oteplování?
Každým dnem kvůli zlým činnům člověka umírá nespočet zvířecích životů. Zachránáři se stále více a více snaží ohrožená zvířata chránit, ale přesto to nestačí. Na planetě již registrujeme pět nejohroženějších zvířat světa:
Nosorožec tuponosý – hned po slonu je druhým největším suchozemským savcem. Patří k velmi hlídaným zvířatům. Bohužel již každý nosorožec v ochranné oblasti má svou vyzbrojenou ochranku, která ho hlídá kvůli pytlákům.
Lemur severní – v přírodě se nachází pouze padesát jedinců. Vhodné místo pro jejich život je Madagaskar, bohužel ale toto místo nepatří k chráněné rezervaci, a proto je území velmi nebezpečné.
Další ohrožená zvířata jsou: levhart mandžurksý, gorila horská a ara kaninda a samozřejmě je jich spousta dalších.
Za další problémem na Zemi můžeme připsat globální oteplování. Na to má dopad i lidská činnost. Kdy nejběžnější skleníkový plyn, který vzniká v důsledku činnosti člověka, je CO2. Ten je odpovědný za 63% globálního oteplování.
Jak můžeme ušetřit naši přírodu? Každý den slýcháváme: „Třiďte odpad“. A opravdu třídění odpadu velmi pomůže, jelikož tím ušetříme zdroje a energie.
Např. plastové flašky a igelitové pytlíky jsou těžce recyklované obaly. Na vratné pet flašky ze Česká republika začla zaměřovat (např. v sousedním Německu si pet flašku bez vratné zálohy nekoupíte). Igelitové pytlíky na zeleninu a ovoce začínáme zaměňovat s pytlíky na více použití. Tašky na nákup se doporučují nosit opakovaně, z papírového obalu či látky.
Šetřit naši přírodu můžeme také tím, že budeme šetřit energií a vodou, podporovat místní farmáře (a ne produkty, které jsou přivezeny ze zahraničí) a pokud možno využívat domácích vajec a BIO výrobků, pít kohoutkovou vodu a ne kupovanou v pet flaškách a je plno dalších doporučení.