Byznys se dá financovat různými způsoby. Firmy si mohou půjčit v bance či u jiných institucí a fyzických osob, získat investory prodejem akcií či podílů. České firmy objevují ten nejmodernější a to sice financování prostřednictvím virtuálních měn. Ve světě je již přes tisíc takových měn, české byste ale hledali marně. Tedy až do konce loňského roku, kdy se na burze LAToken objevil první český zástupce – Platon Coin.
Platon Coin je dítkem společnosti Platon Finance, která nabízí také pojištění měn v digitální peněžence, která obsahuje 500 000 euro. O její zabezpečení se stará společnost Symantec a akceptuje 6 kryptoměn včetně té největší Bitcoinu. Za tuto měnu je možné nakoupit nemovitosti, jachty, auta a další spotřební či užitkové věci. V plánu je vydání platebních karet, které umožní platbu napříč celým světem.
České firmy si samozřejmě velkého rozmachu kryptoměn všimli a rozhodli se zde hledat financování pro svůj byznys. Tím se stala emise vlastních virtuálních měn. Loni se této možnosti ujaly hned čtyři firmy, které na trh uvedly měny v souhrnné hodnotě přes půl miliardy korun.
Mezi úspěšné patří projekt Gabriela Dusila, který vydáním kryptoměny získal téměř 50 milionů korun. Dalším takovým projektem je pražský Worldcore, který získal 86 milionů korun. A další budou následovat. Již teď je jisté, že se tato forma financování byznysu postupem času stane naprosto běžnou.
Základním znakem kryptoměn je to, že nemají žádnou autoritu, které by podléhaly. Nekontroluje je centrální banka, stát ani vláda. Jejich vzrůstající popularita ale začíná jednotlivé úřady natolik zajímat, že se stále častěji otevírá téma regulace virtuálních měn. Snaží se o to zatím například Evropská centrální banka. Podle dostupných informací Česká národní banka žádné regulace zatím nechystá. Je ovšem pouze otázkou času, zda se tou Evropskou nenechá inspirovat.