Jakmile budete rozhodnuti, zda zvolit bankovní, nebo nebankovní hypotéku bez registru, postupujte v následujících krocích:
Kupní smlouva
Pokud kupujete nemovitost přes realitku, vytvoří ji realitní makléř. V případě dohody s prodávajícím na vlastní pěst se obraťte na právníka. Kupní smlouva (a smlouva o smlouvě budoucí) jsou vždy nejdůležitějším bodem získání nemovitosti a musí mít patřičné právní náležitosti.
Potvrzení o výši příjmu
Banky vyžadují vždy potvrdit příjem. Jestliže jste zaměstnanec, potvrdí jej zaměstnavatel, podnikatelé předkládají daňové přiznání (poslední zdaňovací období). U manželů, kteří jsou spoludlužníky, předkládají potvrzení oba dva. Některé nebankovní subjekty však žádné potvrzení o příjmu nevyžadují – tento krok v jejich případě odpadá. U nebankovních společností také bývá zvykem, že jejich poradci zajišťují úvěr včetně předběžné konzultace přímo v místě bydliště žadatele. Není tedy nutné nikam docházet.
List vlastnictví
Banky jej vyžadují patřičně orazítkovaný od úředníka na katastrálním úřadu. Podobné je to i se snímkem z katastrální mapy. Banka se tím jistí, že je nemovitost skutečně prodávajícího, a ověřuje, zda na ní není uvaleno zástavní právo. U některých nebankovních subjektů může tento krok absolvovat s vaším zplnomocněním její terénní pracovník.
Odhadní cena
Banky zajímá odhad skutečné reálné ceny nemovitosti, proto mají své vlastní odhadce. U nebankovních bezúčelových hypoték je tento krok vyžadován pouze u zsatavované nemovitosti.
Žádost o hypotéku
Bankovní ústavy vždy zajímají vaše finanční poměry, kromě výše příjmu zjišťují i vaše výdaje, tzn. platby výživného na děti, platby pojištění, úvěrové smlouvy, leasingové smlouvy, výše bankovních kont, případně nemovitého majetku. V žádosti o úvěr se sestavuje doba jeho fixace, možnost předčasné úhrady úvěru, délka splácení a výše měsíčních splátek. Banky rovněž zajímá vaše platební bilance, zda nemáte záznam v některém z registrů dlužníků. Častokrát i nepatrný hřích z minulosti celou situaci komplikuje. Většina nebankovních subjektů do registrů nenahlíží a nezajímají je ani vaše příjmy a výdaje.
Zástavní právo, pojištění, peníze
Jakmile je připravena úvěrová smlouva, bude vyzván prodávající k podpisu, neboť je nemovitost prozatím jeho. Tato fáze bývá nejvíce problematickou, neboť prodejce bude mít dům v zástavě a dosud neviděl žádné peníze. O tomto průběhu s ním musíte jednat včas již při podpisu kupní smlouvy. Poté následuje pojištění objektu (pojistka vinkulovaná ve prospěch banky nebo nebankovního subjektu) a na závěr jsou prodávajícímu vypláceny peníze na jeho účet (resp. účet právní úschovy po zapsání kupujícího do katastru).