Asi není potřeba říkat, že mít vlastní dům či byt je snem mnoha lidí. Avšak vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí jsou takové, jaké jsou, je jasné, že pro mnoho lidí to zůstane pouze snem. Pro některé však může být řešením hypoteční úvěr. Koneckonců na trhu jich je mnoho typů, takže vybrat si může prakticky každý, aby měl takové podmínky, jaké mu budou vyhovovat. Jedním z nich je i nebankovní americká hypotéka.
Jak již název napovídá, je poskytována především nebankovními společnostmi. Je to proto, že banky jsou svázány přísnějšími pravidly, která jim nedovolují tento produkt nabízet. To však budí https://cs.wiktionary.org/wiki/budit v některých lidech nedůvěru, neboť finanční společnosti považují za méně důvěryhodné. Je to v tomto případě oprávněné?
Jak již název napovídá, tento druh hypotéky se k nám dostal z Ameriky, přesněji řečeno ze Spojených států Amerických. Tam jde o naprosto běžný způsob financování koupě či rekonstrukce domu nebo bytu. K nám se dostal až po roce 1989 a pomalu, ale jistě si získává své místo i na českém trhu. V čem tedy spočívá?
Stručně řečeno, hypotéka je jedním z druhů účelového úvěru. Slouží k nákupu či rekonstrukci konkrétní nemovitosti. Na rozdíl od půjček tedy nejdete žádat o určitou částku, nýbrž přijdete s již vybranou nemovitostí, kterou byste chtěli koupit. Na tento účel je vám pak poskytnuta půjčka. Její výše se vypočítá z ceny nemovitosti a vašeho příjmu. Málokdy však pokryje celou částku, obvykle se jedná o 80-90 procent.
Ta americká se pak liší tím, jak si společnost pojišťuje, že skutečně budete svůj dluh splácet. Zde totiž dáváte v zástavu předmětnou nemovitost. Ta je až do úplného zaplacení celé částky včetně úroků majetkem společnosti, která vám hypotéku poskytla. V případě, že nebudete splácet, o ni tedy můžete velmi snadno přijít.
To je tedy třeba mít na paměti, pokud se pro daný typ rozhodnete. Záleží však jen na vás, zda pro vás bude vhodná. Přesto, jako vždy, se doporučuje předem si pořádně přečíst smlouvu, abyste pak nebyli překvapeni.