Výhody oplocení z kamenného, cihlového či betonového zdiva známe všichni. Je to dokonalá bariéra před zvědavci, která tlumí dopady civilizačních faktorů – hluku a prachu z ulic a zápachu automobilových zplodin.
Výhody těží z rychlosti výstavby
Jednou z podstatných vlastností těchto výrobků jsou nižší nároky na požadavky ohledně výstavby. Jedná se o poměrně jednoduchý systém připomínající dětskou stavebnici, s níž si vaše ratolesti postaví z plastikových výlisků dům, garáž, továrnu či parkoviště. V zásadě jde o shodný princip, odlišný je pouze materiál a jeho rozměry a hmotnost.
Tím se také odlišují od klasického zdiva, které sestává z plných, dutých či okrasných cihel, tvárnic a kamenů, a jehož pokládka také vyžaduje vybudování základové linie. V případě takového řešení to konkrétně znamená vyhloubit základový výkop – rýhu v šíři zdiva a do hloubky cca 50 – 80 cm v závislosti na požadovaných rozměrech oplocení. Betonové ploty oboustranné se naopak pokládají přímo na zemský povrch, případně se mohou jen mírně pod povrch zahloubit. Základový výkop se v tomto případě hloubí pouze pro svislé sloupky, což ve finále výrazně urychlí průběh výstavby.
Zvládnete to sami, ale…
Pokud jste pečliví a přesně vyměřujete rozteče sloupků, dbáte na to, aby byly ve svislé poloze a drážkami proti sobě, kam se pak zasouvají plotové desky, pak se vám jistě podaří zvládnout oplotit i delší parcelu během několika dní. Úskalí však spočívá v hmotnosti jednotlivých dílců, každá ze základních desek je velmi těžká, počítejte s hmotností mezi 75 a 95 kilogramy, a že je budete nuceni zdvihat do výše zhruba dvou metrů nad zemí. Komplikace mohou nastat ve svažitém a nezpevněném terénu a v místech s omezeným přístupem. Zvažte proto i montáž, řada firem ji nabízí jako službu, navíc poskytují na práci záruku a díky mnohaletým zkušenostem si mohou poradit i v obtížnějších a nestandardních situacích.