Marcipán není zrovna to pravé, čím jsou lidskému organismu prospěšné mandle. Tato cukrářská surovina se využívá ke zdobení narozeninových a svatebních dortů a několika stovek různých receptur zákusků, co je objevíte v cukrárnách a kavárnách. S pochutinami bychom však měli nakládat s rozumem a namísto nich využívat to, co nám příroda ve své náruči nabízí v původní nezměněné podobě. Již ve starověku některé národy věděly, že nejcennější jsou plody čerstvé a bez tepelné úpravy a olejnatá semínka a ořechy byly uchovávány ve speciálních keramických nádobách po zbytek roku mezi obdobím jednotlivých sklizní.
Mandle řadíme do této skupiny oprávněně. Je v nich ukryto široké spektrum minerálů, enzymů, vitamínů, proteinů, sacharidů a vlákniny, a to vše ve formě superpotraviny za přijatelnou cenu. V době hospodářské konjunktury se řada lidí zajímá, jaké majetkové investice jsou do budoucna nejvýhodnější, ale mnozí z vás si neuvědomují, že tím nejcennějším majetkem každého jednotlivce je vlastní zdraví a silná, odolná a spolehlivá tělesná schránka. Abychom se o své tělo mohli, s nadsázkou řečeno „opřít“, musíme mu kromě pohybu, odpočinku a spánku dopřát i výživu. A ruku na srdce, v přeplněných regálech hypermarketů najdete takových potravin jen zlomek.
K čemu se hodí mandle
Můžete je jíst samotné se slupkou, nebo vyloupané. Slupky se snadno zbavíte horkou párou, případně spařováním v horké vodě a jsou pak lépe stravitelné. Ideálně doplňují oříškové směsi se sušenými ovocnými plátky, dají se strouhat a drtit a přidávat do koktejlů, zmrzlinových pohárů, ale i k vařeným vegetariánským či masovým pokrmům.
Ve výhodném balení mandlí 1 kg máte k dispozici koncentrovaný obsah zdravých tuků (omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, vitamínů B a E, hořčíku, vápníku, železa, zinku a dalších prvků. Výborně zasytí, dodají energii a především poskytnou hladovým buňkám patřičnou výživu, což nemůžete očekávat u průmyslově vyráběných jídel z bílého cukru a bílé mouky.