Většina druhů bambusu roste ve východní nebo jihovýchodní Asii a na ostrovech Tichého a Indického oceánu. Bambusové stonky se nazývají, podobně jako u všech trav, stébla. Jejich tloušťka je u každého druhu bambusu jiná.
Bambusová stébla rostou neuvěřitelně rychle a mohou dorůstat až do výšky čtyřiceti metrů. Některé druhy bambusů vyrostou až o jeden metr za každé tři dny. Většina druhů kvete za poměrně dlouhou dobu ,až po dvanácti letech nebo i déle. Některé druhy po třiceti až šedesáti letech. Lidé si často pletou bambus se stromy, protože díky vysokým stéblům a mohutným listům skutečně stromy připomíná. Nicméně jde o travinu.
Zajímavosti
· Nejpozději kvete Phyllostachys bambusoides, který začíná kvést až ve stodvacátém roku života.
· Hlavním zdrojem potravy pro pandu velkou je Rod Phyllostachys. Proto když vykvete a odumře, pandy ztrácejí zdroj potravy a musí hledat jiné teritorium.
· Pohromou je období květu bambusů v bengálském zálivu, díky kterému dochází k přemnožení krys, které se živí bambusovými semeny.
· Rovná bambusová stébla se již od doby kamenné využívala v Číně na výrobu fléten. Japonští zenoví mniši zase vyráběli z bambusu své podélné flétny šakuhači.
· Bambus je neuvěřitelně lehký a pevný materiál V letech 1904 až 1957 využívali atleti bambusové stonky při skoku o tyči. Američan Cornelius Warmerdam překonal s bambusovou tyčí výšku 4,77 metrů.
· Dříve lidé používali bambus k výrobě destiček, na které psali, později se z bambusu přímo vyráběl papír. Nejstaršími čínskými texty psanými na bambusové desky, byly tzv. anály, které pocházejí z osmého století před naším letopočtem.
Dnes se bambus běžně používá k výrobě příze, z které se vyrábí trička, ručníky či ponožky. Oblíbený je zahradní bambusový nábytek.
S ohledem na výrazně jiné podnebí, nelze v našich podmínkách pěstovat všechny druhy bambusů. Proto je vždy lepší, poradit se s odborníkem. Bambusům svědčí propustná, hlinito-písčitá půda a pravidelné hnojení.