Když začínáme s podnikáním, je potřeba se držet určitých zákonitostí. Tedy pokud chceme v byznysu uspět a neskončit hned na začátku. Primární je samozřejmě vymezit si formu a předmět podnikání. Tedy zda budeme živnostník nebo právnická osoba a čím se vlastně chceme zabývat. To je naprosto klíčové, protože od předmětu podnikání, se dále odvíjí celé kompletní vypracování byznys plánu. Byznys plán je v podstatě struktura celého záměru, od vymezení předmětu, přes určení formy, případných společníků, rozpočtu a marketingu. Co když ovšem po vypracování byznys plánu zjistíme, že nám zkrátka finance nestačí a bez mimořádného vkladu se dál nepohneme. Jaké jsou možnosti řešení?
Možnosti jak tuto situaci vyřešit samozřejmě jsou, některé příjemné, další už méně příjemnější. Zcela jistě nejschůdnější variantou, je půjčka od někoho z rodinných příslušníků, nebo přímá investice. To znamená, že buď dostanete (patrně) bezúročnou půjčku bez tlaku jako např. od banky, nebo se rodinný příslušník rovnou rozhodne do vašeho záměru zainvestovat za určitý podíl. Samozřejmě velká výhoda je v rámci neformálního jednání, nicméně nemáte zaručeno, že se daný člověk pod tlakem náhlé finanční tísně, nerozhodně od vás žádat peníze narychlo zpět. Pokud je to ale v nejbližším rodinném kruhu, určitě se jedná o přívětivý způsob získání potřebných financí.
Dalším způsobem je bankovní úvěr. Samozřejmě banky jsou daleko tvrdšími partnery a vyžadují propracované analýzy jednotlivých složek byznys plánu. Musíte mít do detailu spočítaný svůj podnikatelský záměr tak, aby byl reálný a pro banku co nejméně rizikový. Samozřejmostí jsou poměrně vysoké úrokové sazby. Na druhou stranu má bankovní sektor velice silné zázemí a bude mít jasně dané podmínky své půjčky.
Posledním způsobem o kterém se zde budu zmiňovat, je přizvání investora. To je posledních letech velmi obvyklou praktikou, kdy podnikatelé pozvou silnějšího partnera a pokud ho přesvědčí, můžou za určitou část podílu získat potřebné finance, které jim chybí. Nicméně i toto má svá rizika jak pro podnikatele tak pro investora. Investice a následná spolupráce musí být transparentní z obou stran, aby se minimalizovalo riziko případného podvodu. Také zde musí být jasně vymezená spolupráce po obchodní stránce (čeho chtějí společně dosáhnout), ekonomické (jak a kam investovat peníze) a lidské (obchodní partneři si jednoduše musí sednout).
Určitě je tedy důležité mít v každém případně dobře vypracovaný byznys, zvolenou formu a předmět podnikání a dle těchto ukazatelů nejlépe zvolit potřebnou variantu. Ne vždy například potřebujete investora či půjčku, ale stačí malá „finanční injekce“ od někoho z rodinných příslušníků.